Ekipe, v katerih manjka psihološka varnost, kažejo jasne simptome – pomanjkanje mnenj, pomanjkanje idej, manjkajoči konstruktivni konflikti. Vse to vodi do manjše uspešnosti, napak in neuspehov.
Kako izgleda vodenje zaposlenih, kjer ni psihološke varnosti?
V tretjem izzivu Vodje, ki potuje skozi čas, (več o tem najdete tukaj) se vodja Tomaž sooča z ekipo, ki nima mnenj, predlogov in idej. Tim se ne želi z njim odkrito in iskreno pogovoriti.
Pri upravljanju s timskim duhom in pripadnostjo, nam pomagajo naslednji zavestni koraki
Po branju študije primera Vodje, ki potuje skozi čas, smo analizirali spodnjo situacijo. Čeprav se nekatere točke morda zdijo očitne, jih mnogi vodje ne sprejmejo. Če se kot vodja znajdete v podobni v podobni situaciji ali takšno ekipo podpirate s kadrovskega položaja – ne podcenjujte moči preprostih rešitev.
Pereč problem: Pomanjkanje psihološke varnosti
Psihološka varnost je prepričanje, da je okolje varno za tveganje. Psihološka varnost je na visoki ravni, ko se zaposleni lahko svobodno izrazijo v skupini, ne da bi se bali neuspeha ali povračila. Je pa kot Jenga-stolp: težko ga je zgraditi, vendar ga lahko z eno potezo uničimo. To v tej Tomaževi študiji primera očitno manjka.
Priporočila za vodje: Prepoznajte težavo, sprožite odprto razpravo
Prvi korak je, da prepoznamo težavo – komunikacija je manj odprta, člani ekipe postanejo bolj neodločni pri reševanju izzivov. Nato mora vodja sam pričeti odprto razpravo – postati ranljiv, priznati napake in odkrito izraziti svoje meje. Naučiti se moramo, kako zgraditi psihološko varnost.
Priporočila za HR: Spodbujajte pomembnost dialoga o psihološki varnosti
Kadrovska služba lahko opazi pomanjkanje PSIHOLOŠKE varnosti v skupini ali na organizacijski ravni ter opozori ali pouči vodje o pomembnosti tega ključnega dejavnika. V podporo vzpostavitvi in vzdrževanju PSIHOLOŠKE varnosti je potrebno v organizaciji vzpostaviti rutine. Nekaj odličnih primerov takšnih rutin:
- Fokusirana analiza dogodkov (FDA)
- Sestanki z deljenjem najboljših poslovnih praks
- Fokusne skupine
Namige si oglejte v dokumentu.
Kako upravljati uspešnost pri delu na daljavo in v hibridnih timih
Naslednji izziv vodij, o katerem se pogosto govori v letu 2021, je, kako obvladovati uspešnost pri delu na daljavo ali v hibridnih timih. O tem boste zagotovo našli nekaj podobnosti s četrto študijo primera iz serije Vodje, ki potuje skozi čas.
Obiščite spletno stran in vpišite svoj e-mail naslov ter prejeli boste naslednji izziv ter rešitve.
Če se v svojem timu soočate s podobnimi izzivi, nas kontaktirajte!
Prenesi namige
Vpišite vaš e-mail naslov.